Jak napíšu božské CV

Jak vypadá životopis, který personalistu navnadí na setkání s vámi, i když jako absolvent zatím nemáte moc praxe?

Stručně, jasně (a trochu jinak)

Nejspíš už víte, že životopis má být stručný, strukturovaný, bez překlepů a nezabírat více než jednu A4. To všechno je pravda.

Ohlídejte si však i to, aby CV nepůsobilo jako přes kopírák. Tedy aby po obsahové stránce nevypadalo podobně jako všechny ostatní.

Jak se odlišit? Šikovnými, osobně laděnými zmínkami, které prozradí více o tom, kdo vlastně jste. Na úplný začátek životopisu (ještě před osobní údaje) napište krátký odstavec o sobě. Tři až pět vět bohatě stačí. Uveďte třeba, co jste studovali a jaké umíte jazyky. Zmínit můžete své projekty nebo jiné aktivity, které jste při studiu dělali. Psali jste diplomku na nějaké netradiční téma? Vedli jste studentskou organizaci? Byli na Erasmu? Vyhráli odbornou olympiádu? Super, tak se pochlubte!

Co do CV určitě patří

Jestli už máte hotový krátký odstavec o sobě, můžete se pustit do dalšího vytváření CV:

Osobní údaje: Uveďte jméno, příjmení a město, kde nyní žijete (a tedy se předpokládá, že odsud budete vyjíždět do práce). Přesná poštovní adresa není potřeba. Mnohem důležitější je aktuální telefonní číslo a e-mail. Používejte formální e-mailovou adresu, takové ty prdlinka@seznam.cz si nechte na komunikaci s přáteli.

Fotografie: Fotka sice v CV povinná není, ale my ji přesto doporučujeme vložit. Životopis pak působí osobněji. Co ano: sympatický portrét v oblečení, v jakém plánujete chodit do práce nebo dorazit na pohovor. Co určitě ne: snímky v plavkách od moře, z večírků, výřezy ze skupinových fotek a sexy selfíčka.

Vzdělání. Napište celý název vysoké školy a případně i fakulty. Dále vystudovaný obor a specializaci. Také to, zda šlo o bakalářské nebo magisterské studium a jak dlouho jste studovali.

Například: 2014–2017: UP v Olomouci, Filozofická fakulta. Obor: Psychologie (Bc).

A ještě jeden tip: pokud téma vaší diplomky přímo souvisí s pracovní pozicí, o kterou se ucházíte, můžete to zmínit.

Praxe: Jasně, jako absolvent toho za sebou asi moc nemáte. Firmy s tím počítají, ale uvítají, pokud se můžete pochlubit alespoň nějakými brigádami nebo stážemi. Není třeba zmiňovat každé dvoudenní doplňování zboží v supermarketu. Má-li ale nasbíraná praxe souvislost s pozicí, na kterou odpovídáte, rozepište se více do detailu. Co jste tam dělali, jak dlouho jste tam pracovali, co jste se naučili. Pokud jste byli u ne zcela známé firmy, v krátkosti popište, čím se zabývá.

Znalosti a dovednosti: Napište, jaké umíte cizí jazyky a na jaké úrovni (doporučujeme uvádět podle evropského formátu znalostí od A1 do C2). Jestli umíte nějaké grafické programy nebo jste na brigádách pracovali například v SAP, AutoCAD nebo jiných technických programech, určitě to do CV uveďte. Stejně tak, zda jste aktivním řidičem, nebo ne.

Koníčky. Podobně jako fotka to není povinnou součástí CV. Když ale zmíníte své záliby, opět se trochu odlišíte. Platí to dvojnásob, pokud se věnujete něčemu méně tradičnímu než klasice typu hudba, tanec, četba.

CV krok za krokem:

Pište pravdu

Pište pravdu a nevylepšujte si životopis ve snaze více zaujmout. Personalisté nejsou včerejší, pravděpodobně na to přijdou.

Nechte si CV zkontrolovat

Dejte své CV přečíst rodině nebo kamarádům. Druhé oči mohou odhalit, co nevidíte a upozornit vás na nejasnosti či nevhodné formulace.

Přizpůsobte CV vysněné pozici

Pokud odpovídáte na více pozic, životopis vždy trochu upravte. Každá firma může v inzerátu zdůrazňovat něco jiného. Pro jednu je zásadní výborná znalost angličtiny, pro jinou dlouhodobá brigáda v oboru. Tak ať v CV vždy „prodáváte“ přesně to, co chce zaměstnavatel „koupit“.

Pokud máš už hotovo a vše připraveno, tak se podívej
na aktuální práci pro studenty a absolventy

653 volných míst
Pro studenty a absolventy