Jak se připravit na pohovor

Pracovní pohovor trvá asi hodinu. Kromě personalisty se můžete setkat i s manažerem, který zrovna hledá nováčky do týmu. Pokud jste nervózní, nebojte: je to naprosto normální. Nevíte, co vás čeká a možná o sobě i trochu pochybujete. Na některé věci se však dá docela dobře připravit ještě před pohovorem.

Koukněte buď tady na video nebo si přečtěte celý článek. 

Tipy a triky na pohovor

- Personalista si vás nejspíš přijde vyzvednout na recepci. Nepodávejte mu ruku jako první, ale počkejte, až vám ji nabídne on. Co se týká síly stisku: nejlepší je zlatá střední cesta. Tedy ani leklá ruka, ani drtička.
- Minimálně ještě v něčem dejte personalistovi přednost: v tom, kdy začne probírat otázku platového ohodnocení. Podle bontonu by s tím totiž nikdy neměl začínat uchazeč.
- Na začátku vás nejspíš vyzvou, ať se stručně představíte. Natrénujte si těch pár vět předem. Povězte jim, co vás baví a láká (myšleno pracovně), co můžete firmě nabídnout díky svému vzdělání a eventuální praxi při studiu a třeba i to, jak vás jako člověka vidí vaši přátelé.
- Pozor na přeceňování znalostí, zvlášť jazykových. Lidé do CV uvedou, že hovoří plynně anglicky a ve skutečnosti si umějí maximálně objednat jídlo na zahraniční dovolené. Přitom nic se na pohovoru neodhalí tak snadno, jako právě lež o jazykové úrovni. Personalista může v polovině setkání klidně přepnout do angličtiny – a vy buď záříte, nebo jste nahraní.

Otázky, samé otázky

Ještě před pohovorem si zkuste připravit odpovědi na časté pohovorové otázky, ať vás zbytečně nezaskočí:

- Proč jste vystudoval/a zrovna tuhle školu a tenhle obor?
- Co víte o naší firmě?
- Proč chcete pracovat zrovna tady u nás?
- Co jste se nejvíc naučil/a na stáži XY, kterou máte uvedenou v životopise?
- Co pro vás osobně znamená úspěch?

Zrovna tak vás mohou vyzvat, ať se „na oplátku“ zeptáte vy jich. Co by vás třeba mohlo zajímat?

- Jak vypadá typický pracovní den/typické úkoly na téhle pozici?
- Jak vypadá systém zaškolení a můžu se i v práci nějak dál vzdělávat?
- Řekněte mi něco více o týmu/o lidech, kde bych měl/a pracovat.

Jak se připravit krok za krokem:

1. Přijďte včas.

Firma, která vás pozvala na pohovor, sídlí v Praze ve Vltavské ulici. Vy ale stojíte na stanici metra Vltavská. Obě místa od sebe dělí dobrých 20 minut jízdy MDH. Ups… Naplánujte si cestu na pohovor tak, aby vás nezaskočily žádné komplikace a dojeli jste včas. Na recepci firmy byste se měli hlásit 5 minut před začátkem pohovoru. Nepodceňujte rozsáhlé kancelářské komplexy. Než dorazíte z centrální recepce na firemní, může uplynout i 10 minut!

2. Zjistěte si něco o firmě.

„Co víte o naší společnosti?“ Tahle otázka na pohovoru určitě padne – na 99 %. Proto se na ni připravte. Zjistěte si něco o historii firmy, jejích produktech a službách, významných klientech, plánech do budoucna a podobně. Pátrat můžete na webu společnosti nebo jejích profilech na sociálních sítích.

3. Vhodně se oblečte.

Určitě jsou firmy, které ocení, když dorazíte v tričku se Sheldonem. Ale i takové, které si to vysvětlí tak, že pohovor neberete vážně. Firemní kultury se hodně liší a někdy je docela kumšt to trefit. Základně se to ale odhadnout dá – jinak přece dorazíte na pohovor do banky a jinak do malého grafického studia. Nemusíte se tedy nutně škrtit v obleku nebo upjatém kostýmku, abyste ukázali, že o práci stojíte. Abyste se na pohovoru cítili dobře, měli byste být oblečeni tak, že jste to pořád vy, ale současně přiměřeně situaci.

Pokud máš už hotovo a vše připraveno, tak se podívej
na aktuální práci pro studenty a absolventy

653 volných míst
Pro studenty a absolventy